Trains Between delhi to agra

Following is the complete list of train running between delhi to agra

TrainTrain NameOriginDepartureDestinationArrivalDurationHaltsSpeedTrain Running Days
12172Haridwar - Mumbai LTT AC ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin00:10Agra Cantt02:55 29h 0m9 61 km/hr
-T--F--
11112Sushasan ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin01:00Agra Cantt03:45 18h 5m10 53 km/hr
---T---
1708Durg - Jabalpur (Weekly) Summer SpecialNew Delhi02:00Agra Cantt05:20 26h 35m15 52 km/hr
--W---S
12138Punjab MailShakurbasti04:10Agra Cantt08:30 33h 55m52 57 km/hr
MTWTFSS
18238Chhattisgarh ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin04:30Agra Cantt08:12 44h 5m89 46 km/hr
MTWTFSS
13008Udyan Abha Toofan ExpressNangloi04:48Agra Cantt11:50 46h 30m05 43 km/hr
MTWTFSS
12782H.Nizamuddin-Mysore Swarna Jayanthi SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin05:50Agra Cantt08:45 47h 5m30 56 km/hr
M------
12644H.Nizamuddin - Trivandrum Swarna Jayanti ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin05:50Agra Cantt08:45 53h 10m31 57 km/hr
----F--
12804Hazrat Nizamuddin Visakhapatnam Swarna Jayanti ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin05:50Agra Cantt08:45 35h 40m21 59 km/hr
--W---S
12646Millennium ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin05:50Agra Cantt08:45 48h 10m28 58 km/hr
-T-----
12148Hazrat Nizamuddin - CSMT Kolhapur SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin05:50Agra Cantt08:45 34h 30m20 56 km/hr
---T---
4426Hazrat Nizamuddin - Kochuveli SpecialFare AC SF SpecialDelhi Hazrat Nizamuddin05:55Agra Cantt08:50 53h 5m31 57 km/hr
-----S-
12002New Delhi - Bhopal Habibganj Shatabdi ExpressNew Delhi06:00Agra Cantt07:57 8h 25m8 84 km/hr
MTWTFSS
22416Andhra Pradesh AC SF ExpressNew Delhi06:25Agra Cantt09:10 36h 0m19 58 km/hr
MTWTFSS
51902Old Delhi - Agra Cantt. Passenger (UnReserved)DELHI07:00Agra Cantt13:25 6h 25m30 31 km/hr
MTWTFSS
12280Taj ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin07:00Agra Cantt09:38 7h 10m9 56 km/hr
MTWTFSS
12642Thirukkural ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin07:10Agra Cantt10:05 49h 35m27 59 km/hr
M----S-
18508Hirakud (Hirakund) ExpressNew Delhi08:10Agra Cantt11:25 48h 5m46 54 km/hr
--W--SS
12050Gatimaan ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin08:10Agra Cantt09:50 1h 40m0 113 km/h
MTWT-SS
22868Hazrat Nizamuddin - Durg HumSafar ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin08:30Agra Cantt10:53 22h 0m14 58 km/hr
--W--S-
12808Samata ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin08:35Agra Cantt11:10 33h 35m40 57 km/hr
MT-TFS-
12648Kongu Superfast Express (PT)Delhi Hazrat Nizamuddin08:35Agra Cantt11:10 48h 40m28 55 km/hr
--W----
11078Jhelum ExpressNarela08:53Agra Cantt13:30 41h 25m63 53 km/hr
MTWTFSS
12618Mangala Lakshadweep ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin09:15Agra Cantt12:05 48h 45m46 57 km/hr
MTWTFSS
19326Amritsar-Indore Bi Weekly ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin10:05Agra Cantt12:50 27h 15m22 49 km/hr
--W--S-
22126Amritsar - Nagpur AC SF ExpressNew Delhi11:15Agra Cantt13:50 24h 15m8 63 km/hr
M------
2126Amritsar - Nagpur AC SF SpecialNew Delhi11:15Agra Cantt13:50 24h 5m8 64 km/hr
M------
12626Kerala Express (PT)New Delhi11:25Agra Cantt14:05 51h 10m42 59 km/hr
MTWTFSS
18478Kalinga Utkal Express (PT)Delhi Hazrat Nizamuddin12:05Agra Cantt15:15 48h 10m73 49 km/hr
MTWTFSS
14624Patalkot ExpressDELHI S ROHILLA12:20Agra Cantt16:05 21h 30m21 49 km/hr
MTWTFSS
16032Andaman ExpressShakurbasti12:38Agra Cantt18:12 60h 25m82 48 km/hr
-T--FS-
16688Navyug ExpressShakurbasti12:40Agra Cantt18:40 72h 50m65 51 km/hr
---T---
16318Himsagar ExpressShakurbasti12:40Agra Cantt18:12 71h 40m73 53 km/hr
M------
11450Jammu Tawi - Jabalpur (Durgavati) ExpressShakurbasti12:40Agra Cantt18:12 33h 30m29 47 km/hr
--W----
12716Sachkhand ExpressNew Delhi13:20Agra Cantt16:20 34h 25m33 61 km/hr
MTWTFSS
14310Ujjaini ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin13:40Agra Cantt16:40 27h 15m27 46 km/hr
-TW----
14318Dehradun-Indore ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin13:40Agra Cantt16:40 24h 50m28 47 km/hr
----FS-
12191Shridham SF ExpressNew Delhi14:05Agra Cantt16:57 17h 10m22 61 km/hr
MTWTFSS
12688Dehradun - Madurai SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin14:35Agra Cantt18:12 54h 0m31 57 km/hr
M---F--
22688Chandigarh - Madurai SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin14:35Agra Cantt18:12 52h 55m29 58 km/hr
M---F--
12780Goa Express (PT)Delhi Hazrat Nizamuddin15:00Agra Cantt17:30 39h 30m27 55 km/hr
MTWTFSS
12550Jammu Tawi - Durg Weekly SF ExpressDELHI SAFDARJNG15:10Agra Cantt18:40 33h 20m16 56 km/hr
---T---
12410H. Nizamuddin - Raigarh Gondwana ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin15:20Agra Cantt18:27 27h 45m34 59 km/hr
MTWT-S-
12406H.Nizamuddin-Bhusaval Gondwana SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin15:20Agra Cantt18:27 24h 30m28 60 km/hr
----F-S
22110Hazrat Nizamuddin - Mumbai LTT AC ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin15:45Agra Cantt17:49 20h 0m9 76 km/hr
--W----
12612Hazrat Nizamuddin - Chennai Central Garib Rath ExDelhi Hazrat Nizamuddin15:55Agra Cantt18:00 28h 20m9 77 km/hr
M------
12434Hazrat Nizamuddin-Chennai Central Rajdhani ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin15:55Agra Cantt18:00 28h 20m9 77 km/hr
--W-F--
12190Mahakoshal ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin16:05Agra Cantt19:10 17h 30m26 55 km/hr
MTWTFSS
12724Andhra Pradesh Express (PT)New Delhi17:25Agra Cantt20:10 26h 10m15 64 km/hr
MTWTFSS
14212NewDelhi-Agra Cantt. InterCity ExpressNew Delhi17:35Agra Cantt22:05 4h 30m13 43 km/hr
MTWTFSS
22182Hazarat Nizamuddin-Jabalpur SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin17:50Agra Cantt20:27 14h 30m13 62 km/hr
MTWTFSS
12616Grand Trunk (GT) ExpressDELHI S ROHILLA17:50Agra Cantt21:35 36h 30m40 60 km/hr
MTWTFSS
12920Malwa ExpressDelhi Sabzi Mandi18:27Agra Cantt22:25 27h 50m42 55 km/hr
MTWTFSS
11058Amritsar - Mumbai LTT (Pathankot) ExpressNarela19:05Agra Cantt00:40 43h 35m89 47 km/hr
MTWTFSS
18216Jammu Tawi - Durg Express (via Amritsar)New Delhi19:05Agra Cantt22:40 38h 10m24 51 km/hr
----F--
12448Uttar Pradesh Sampark Kranti ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin20:10Agra Cantt23:05 12h 25m10 56 km/hr
MTWTFSS
22694Delhi Hazrat Nizamuddin - Bengaluru City Rajdhani ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin20:45Agra Cantt22:49 33h 55m12 68 km/hr
--WT--S
22692Hazrat Nizamuddin-Bengaluru City Rajdhani ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin20:45Agra Cantt22:49 33h 55m13 70 km/hr
MT--FS-
12156Shaan E Bhopal SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin20:55Agra Cantt23:20 10h 10m8 69 km/hr
MTWTFSS
12628Karnataka Express (PT)New Delhi21:15Agra Cantt23:47 40h 25m32 60 km/hr
MTWTFSS
12622Tamil Nadu SF Express (PT)New Delhi22:30Agra Cantt01:00 32h 40m12 67 km/hr
MTWTFSS
12722Dakshin SF ExpressDelhi Hazrat Nizamuddin23:00Agra Cantt01:55 30h 0m46 56 km/hr
MTWTFSS
19308Chandigarh-Indore Weekly ExpressNew Delhi23:35Agra Cantt02:35 22h 10m17 50 km/hr
----F--
12422Amritsar - Hazur Sahib Nanded SF ExpressNew Delhi23:45Agra Cantt02:20 33h 15m21 58 km/hr
M------
22458Una Himachal-H.S. Nanded (Weekly) SF ExpressNew Delhi23:45Agra Cantt02:20 32h 0m24 58 km/hr
---T---
12486Sriganganagar - Nanded ExpressNew Delhi23:45Agra Cantt02:20 33h 0m26 59 km/hr
-T--FS-
22404New Delhi - Puducherry SF ExpressNew Delhi23:45Agra Cantt02:20 42h 20m13 56 km/hr
------S
22456Kalka - Sai Nagar Shirdi (Bi-weekly) SF ExpressNew Delhi23:55Agra Cantt02:55 27h 15m13 60 km/hr
---T--S